Elektro
Youtube

Skutočná spotreba cez nabíjačku na najmodernejšom elektromobile súčasnosti.

Lucid Air je bez pochyby absolútnou špičkou z aktuálnej ponuky elektromobilov a to z viacerých dôvodov. Tie si môžeme uviesť neskôr. 
Podľa nedávneho testu nabíjania z úplnej 0 na 100% ukázala rýchlo nabíjačka číslo ktoré negatívne prekvapilo mnohých. Model Air sa dokáže nabíjať rýchlosťou až 300 kW vďaka celkom zaujímavej krivke nabíjania dokáže svoj akumulátor na správnej hyper nabíjačke nabiť svoj veľký akumulátor z 0 na 50% za 16 minút a 20 sekúnd. Vec sa však má tak, že každých 10% na vrcholovej verzií znamená dojazd 83,7 km a to je v prípade nabíjania + 418,5 km za 16 minút nabíjania. Tu už končia argumenty neveriacich ako je elektromobil nepoužiteľný na dlhé trate a má nedostačujúci dojazd. Jednoduchý príklad ak začnem plne nabitý a budem mať po 700 km správnu nabíjačku po ceste tak zvládnem asi 1200+ km zo stratou času 16 minút počas nabíjania - to už je skutočne vážna vec. 
A to Lucid Air nie je žiadny ďalší elektromobil v rade. Hovoríme o Hyper sedane s výkonom 950 koní a dojazdom 837 km na jedno nabitie. K dispozícii je aj výkonnejšia verzia 1125 koní s mierne menším dojazdom 770+ km.



Spotreba elektriny z nabíjačky
A čo spotreba elektriny na nabíjačke ? Akumulátor má mať 112+ kWh využiteľnej energie s celkovou kapacitou až 118 kWh. Nabíjačka si však zobrala až 134 kWh čo predstavuje spotrebu aj tak úctyhodných len 16 kWh na 100 km. Strata energie predstavuje 13,5% podiel oproti celkovej kapacite akumulátora. Od Lucidu sa očakáva špičková efektivita nie len počas jazdy ale aj počas nabíjania. Len taký príklad, ak budete mať doma správne umiestnenú fotovoltaickú elektráreň stačí vám 2 kW na to, aby ste v slnečnejšie dni vyrobili aj 15 až 20+ kWh. To pre vaše auto znamená + 100 km čisto zo slnka pri relatívne lacnej elektrární za predpokladu že budete môcť nabíjať počas dňa a využiť tak všetku energiu bez potreby ďalšieho akumulátora. 
Späť k spotrebe, máme tu aj porovnanie ďalších dvoch áut a to Porsche Taycan a VW ID.4. Tam je percentuálna strata počas nabíjania nasledovná.



Porovnanie
Lucid Air : 118 kWh / 112 kWh využiteľných, 134 kWh z nabíjačky

Porsche Taycan : 94,3 kWh / 83,7 kWh využiteľná energia, 94 kWh z nabíjačky

ID.4 : 82 kWh / 77 kWh využiteľnej energie, 83 kWh z nabíjačky.



Vzhľadom na to že Porsche Taycan má pri svojej vrcholovej verzií dojazd len okolo 400 km je aj pri menšej strate počas nabíjania aj tak podstatne žravejší elektromobil, pretože mu vychádza spotreba podľa nabíjačky asi 23,5 kWh za predpokladu, že dokážete najazdiť 400 km, čo je na verzií Turbo S v podstate nereálne. Omnoho lepšie na tom je verzia 4S, ktorá nemá 760 koní, ale len niečo cez 500 koní a užšie pneumatiky, tá dokáže spraviť so správnymi pneumatikami až 560 km pri rýchlosti 90 km/h a tam by za predpokladu, že nabíjačka zoberie rovnakých 94 kWh, bola spotreba 16,78 kWh na 100 km.

Lucid je bez pochyby absolútny líder v efektivite a maximálneho dojazdu na 1 nabitie. Predsa len by sa mu mohol rovnať Mercedes EQS no to sa zistí až keď podstúpi rovnaký test na rovnakej nabíjačke.



Informácie čerpané z YT kanála - Tom Moloughney.

Ja sa tiež venujem elektromobilite a vlastním už 4 elektromobil a takmer 6 rokov jazdím čisto na elektrický pohon. Budem rád, ak moju tvorbu podporíte na mojom YouTube kanáli Electric Cars TV

#elektromobil #spotreba #efektivita
Komentovať
Note: HTML nie je podporované!